Pompa do brudnej wody

Co to jest pompa do brudnej wody?

Narzędziem, które znacznie ułatwia życie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z zalaniem, czy też potrzebujemy odprowadzić wodę z miejsca, w którym jej obecność jest niepożądana, jest pompa do brudnej wody. To urządzenie, które, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone jest do przepompowywania wody, która nie jest czysta, a więc tzw. woda brudna, zawierająca zanieczyszczenia i różnego rodzaju osady.

Pod względem konstrukcyjnym pompy do brudnej wody nie różnią się zbytnio od pomp czystej wody. Istotna jest jednak ich wytrzymałość na działanie zanieczyszczeń. Otóż, pompa do brudnej wody jest wyposażona w specjalny system filtrów, który zapobiega przedostawaniu się do wnętrza pompy elementów stałych, które mogłyby uszkodzić jej mechanizm.

Jak działa pompa do brudnej wody?

Podstawowym zadaniem pompy do brudnej wody jest przepompowywanie wody z jednego miejsca do drugiego. Ważne jest, by pamiętać, że nie jest ona przeznaczona do przepompowywania czystej wody, lecz takiej, która zawiera w sobie różne zanieczyszczenia. Mechanizm takiej pompy jest więc zdecydowanie bardziej wytrzymały i mniej podatny na uszkodzenia.

Pompy do brudnej wody działają na zasadzie tworzenia podciśnienia. Kiedy włączamy pompę, woda zaczyna być zasysana z miejsca, w którym jest niepożądana, przez specjalny otwór wlotowy, a następnie przepływa przez filtr, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, po czym jest wypompowywana przez otwór wylotowy do miejsca, które wcześniej określiliśmy.

Jakie są zastosowania pompy do brudnej wody?

Zastosowanie takiej pompy jest naprawdę szerokie. Możemy użyć jej do spuszczenia wody z zalanej piwnicy, wypadku awarii wodociągów, jak również podczas remontów lub prac budowlanych. Jest to także nieocenione narzędzie dla osób, które prowadzą gospodarstwa domowe, gdzie często zdarza się nadmiar wody, np. w czasie intensywnych deszczy.

W uproszczeniu, pompa do brudnej wody przydaje się tam, gdzie jest woda, która zawiera zanieczyszczenia, a której musimy się pozbyć. Oczywiście, warto pamiętać, że z uwagi na specyfikę działania, pompy do brudnej wody nie powinny być używane do przepompowywania czystej wody, gdyż mogłoby to doprowadzić do jej uszkodzenia.